• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1

Wdrożenie nowego systemu e-doręczeń zostanie opóźnione z 10 grudnia na 30 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapowiedział też inicjatywę legislacyjną, która miałaby pozwolić na przesunięcie maksymalnej daty wdrożenia na początek 2025 r. O opóźnienie zmian apelowały m.in. Związek Powiatów Polskich, Naczelna Rada Adwokacka oraz dostawcy systemów elektronicznego obiegu dokumentów.

 

O przesunięcie wdrożenia obowiązku stosowania e-doręczeń apelują głównie organizacje zrzeszające podmioty publiczne i zawody zaufania publicznego. Prośby są motywowane potrzebą większej ilości czasu na wdrożenie nowego rozwiązania, a także konieczności przygotowania wewnętrznych regulacji ws. obiegu korespondencji.

Jak informuje resort cyfryzacji, przesunięcie terminu z 10 grudnia na 30 grudnia 2023 r. zostanie dokonane na podstawie zmiany komunikatu ministerstwa publikowanego w Dzienniku Ustaw.

Ministerstwo zapowiada również przygotowanie w najbliższym czasie odpowiedniego projektu ustawy zmieniającej maksymalny termin wdrożenia – miałby to być w praktyce 1 stycznia 2025 r. Obecnie jest to początek 2024 r. Bez zmian na poziomie ustawowym nie będzie możliwości opóźnienia wdrożenia systemu e-doręczeń.

Jak oceniają eksperci firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, komunikat odraczający termin obecnie nie zmienia zbyt wiele dla przedsiębiorców, w tym tych działających w formie spółki.

„Zmiana terminu wejścia w życie obowiązku posiadania adresu do doręczeń elektronicznych dla spółek wymaga zmiany ustawy, a prace w tym zakresie mają być dopiero zainicjowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Czasu na procedowanie nad treścią przepisów nie zostało wiele, niemniej sam komunikat można z pewnością potraktować jako zapowiedź kierunku działania i zmian, które z dużą dozą prawdopodobieństwa zostaną wdrożone” – komentują eksperci Grant Thornton.

mp

źródło: https://www.podatki.biz

Warszawa