• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

W piątek weszły w życie nowe przepisy, które wzmacniają pozycję procesową pracowników w sprawach z zakresu prawa pracy. Od teraz sąd może w praktyce nakazać przedsiębiorcy, by ten przywrócił do pracy zwolnioną osobę do końca procesu. Odpowiednie zmiany zostały wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Nowe regulacje odnoszą się do postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne oraz o przywrócenie do pracy.

Zgodnie ze zmodyfikowanymi przepisami, sąd pracy będzie musiał, jeśli pracownik wystąpi z odpowiednim wnioskiem, nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia tego pracownika do czasu prawomocnego zakończenia danego postępowania. Chodzi o wyroki sądu pracy pierwszej instancji, w których orzeczono o bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę albo o przywróceniu danego pracownika do pracy. Do tej pory sąd w takich sytuacjach mógł na wniosek pracownika nałożyć na pracodawcę taki obowiązek, a obecnie jest to już wymóg.

Nowelizacja przyznała również nowe uprawnienie pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Po zmianach taki pracownik może wystąpić w toku sprawy o udzielenie zabezpieczenia poprzez nakaz dalszego zatrudniania pracownika przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Co do zasady sąd jest zobowiązany uwzględnić wniosek i udzielić zabezpieczenia, a odmowa będzie możliwa tylko w sytuacji, kiedy roszczenie pracownika zostanie uznane za oczywiście bezzasadne.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1667).

Zmiany dotyczące spraw pracowniczych weszły w życie 22 września br.

źródło: https://www.podatki.biz/

Warszawa