• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Termin płatności zaliczki na podatek dochodowy za listopad upływa 20 grudnia upływa Obecne przepisy są tak skonstruowane, że wysokość zaliczek od stycznia do listopada odlicza się od rzeczywistego dochodu wygenerowanego przez przedsiębiorcę za poprzedni miesiąc. Z kolei zaliczka grudniowa nie jest wyliczana w oparciu o zaliczkę listopadową.



W praktyce, zaliczka listopadowa płacona jest w podwójnej wysokości w terminie do 20 grudnia.

Przedsiębiorcy robią, więc wszystko by obniżyć dochód za ten miesiąc. W tym celu należy intensyfikować koszty i inwestować.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy optymalnym rozwiązaniem jest wygenerowanie, jak najniższego dochodu w listopadzie. Mniejszy dochód to niższy podatek. Jeśli jednak działania po stronie przychodów mogą być trudne w realizacji należy zintensyfikować koszty uzyskania przychodu.

Październik jest, ostatnim miesiącem na dokonanie większej inwestycji z punktu widzenia optymalizacji płatności zaliczki listopadowej. Dokonując zakupu samochodu, czy innego składnika przekraczającego jednostkową wartość 3.5 tys. zł. nie można, od razu rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu. Można jednak odliczyć taki koszt w formie amortyzacji.

Należy pamiętać, że zakupy październikowe będą, więc mogły być rozliczone poprzez amortyzację dopiero w listopadzie.Jeśli jednak przedsiębiorca nie zdąży zainwestować w październiku, inwestycja listopadowa nie będzie miała wpływu na wielkość zaliczki za ten miesiąc, bo koszt z tytułu amortyzacji zostanie wygenerowany dopiero w grudniu, co nie ma znaczenia dla celów obliczenia podatku.

W celu obniżenia dochodu do opodatkowania podatnik powinien także rozważyć zwiększenie innych możliwych kosztów firmowych. Mogą to być np. koszty reklamy czy zakupy mebli biurowych.

Od stycznia 2012 wejdą nowe zasady w zakresie płatności ostatniej zaliczki w roku.

Według nowych regulacji wszystkie zaliczki będą wpłacane w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Te same zasady dotyczyć będą zaliczek kwartalnych – (płatność w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka). Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik będzie wpłacał w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie będzie zobowiązany do wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc czy kwartał, jeżeli przed 20 stycznia złoży zeznanie podatkowe i rozliczy podatek z niego wynikający.

 Źródło: Money.pl.

Warszawa