• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę we własnym mieszkaniu, musi liczyć się nie tylko ze wzrostem podatku od nieruchomości. Zapłaci też wyższy czynsz i opłaty komunalne. Może natomiast wrzucić te wydatki w koszty.Przykładowo: Stawka podatku od nieruchomości za metr mieszkania wynosi 0,67 zł. Prowadząc biznes podatek od metra tego samego mieszkania to koszt: 21,05 zł. Wynika to z tego, że gmina stosuje stawki dla nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą, a nie dla mieszkań.

Zakładając, że przyszły przedsiębiorca ma 100-metrowe mieszkanie. Na potrzeby działalności przeznacza połowę jego powierzchni. Przed założeniem firmy opłata gminie wynosiła 67 zł podatku rocznie. Po założeniu działalności właściciel płaci gminie aż 1086 zł rocznie. Dopłata wynosi 1019 zł (przy założeniu, że działalność prowadzona jest cały rok). Koszty związane z założeniem firmy nie kończą się wyłącznie na samym mieszkaniu. Jeśli właściciel firmy zgłosi w urzędzie, że użytkowany lokal jest jednocześnie firmą właściciela wzrastają wszystkie opłaty i gmina skrupulatnie to rozlicza.( np. opłata za wywóz śmieci jest czterokrotnie wyższa niż w przypadku zwykłego mieszkania).

Największą zaletą prowadzenia firmy w mieszkaniu jest możliwość zaliczenia części wydatków związanych z utrzymaniem takich lokali do kosztów podatkowych.

Przychód z działalności przed opodatkowaniem można pomniejszyć o wydatki typu czynsz czy wszelkie opłaty eksploatacyjne, dodatkowo takim osobom przysługuje również prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur. W koszty można również zaliczyć podatek od nieruchomości ( z przykładu 1019 zł.)

Źródło: Gazeta Prawna

Warszawa