• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

    Zaufanie
    Profesjonalizm
    Doświadczenie

  • 1

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają umowy spółki i ich zmiany. Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

- w przypadku spółki osobowej, tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo‑akcyjnej - siedziba tej spółki;
- w przypadku spółki kapitałowej, tj. z o.o., akcyjnej i europejskiej: rzeczywisty ośrodek zarządzania lub siedziba jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Stawka podatku wynosi 0,5%. Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Wyłączone poza zakres opodatkowania PCC są umowy spółek i ich zmiany związane z:

- łączeniem spółek kapitałowych,
- przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
- wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,  lub udziałów (akcji) innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów

Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych. Z wyjątkiem podwyższenia kapitału spółki (posiadającej osobowość prawną) gdzie o obowiązku podatkowym decyduje moment podjęcia uchwały.

Do zapłaty podatku zobowiązana jest spółka, chyba że mamy do czynienia ze spółką cywilną ( gdzie obowiązek podatkowy nie ciąży solidarnie na wspólnikach).

Podatnicy (bez wezwania organu podatkowego) powinni złożyć deklarację PCC-3, (wspólnicy spółki cywilnej składają PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3/A) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Rozliczenia należy dokonać  się we właściwym Urzędzie Skarbowym (ze względu na siedzibę spółki)

Gdy umowa spółki (jej zmiana) dokonywana jest w formie aktu notarialnego formalności związane z rozliczeniem PCC powinien przejąć notariusz.

Czynności, uważane s za zmianę umowy spółki (w nawiasie podano podstawę opodatkowania)

- przy spółce osobowej:

• wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego (wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy),

• pożyczka udzielona spółce przez wspólnika (kwota lub wartość pożyczki),

• dopłaty (kwota dopłat)

• oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania, w przypadku, gdy oddanie do nieodpłatnego używania następuje na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika wartość świadczeń za lat 10 albo wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy);

- przy spółce kapitałowej:

• podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki (wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy)

• dopłaty (kwota dopłat);

    przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego (wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia);
    przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim rzeczywistego ośrodka zarządzania (siedziby) spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba (rzeczywisty ośrodek zarządzania) nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego, także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego (wartość kapitału zakładowego).

 Źródło: Gazeta Podatkowa

 

 

Warszawa