• ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1
 • 2
 • 3
 • 
ZaufanieProfesjonalizmDoświadczenie

  Zaufanie
  Profesjonalizm
  Doświadczenie

 • 1

Zmiany w ustawach o PIT i CIT, które przewiduje ustawa deregulacyjna z 16 listopada 2012 r. (o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce; Dz.U., poz. 1342),  zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013.  


Wg. podjętych zmian, Każdy dłużnik prowadzący działalność gospodarczą, który nie ureguluje należności w ciągu 30 dni od terminu płatności, będzie musiał pomniejszyć koszty uzyskania przychodów. Dopiero gdy zapłaci zaległości koszt będzie można uwzględnić.

Skutkiem tego rozwiązania będzie przede wszystkim więcej pracy w biurach rachunkowych działających na rzecz firm a także jednoosobowych działalności,

Obciążenia wynikające ze zmian, które wejdą w życie od Nowego Roku, spowodują znaczne utrudnienia w pracy, zwłaszcza w przypadku biur rachunkowych ilość pracy w stosunku do tej z 2012 r. może wzrosnąć nawet do 50 proc.,

Niezbędny wydaje się zatem system umożliwiający stały monitoring terminów płatności bądź modyfikacja  programach księgowych, z których korzystają biura rachunkowe.

Trudno jest wskazać koszty takich zmian, niemniej z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że biura rachunkowe i firmy będą musiały ponieść wydatki na modyfikację bądź rozbudowę swoich systemów.

Eksperci zwracają uwagę również na zagrożenia dla biur. Czasu na zmianę oprogramowania jest niewiele więc nie da się wykluczyć sytuacji, w której wiele podmiotów nie będzie korzystać z dodatkowych funkcji programów księgowych w pierwszych miesiącach 2013 r. Co więcej, w przypadku biur rachunkowych, które obsługują mniejsze podmioty (np. jednoosobowe firmy) korzystające np. z jednego rachunku bankowego dla celów firmowych oraz prywatnych, mogą się pojawić trudności w uzyskaniu informacji, czy określona płatność została już dokonana.

– Oznacza to, że podatnicy, będą zmuszeni w każdym przypadku podawawać do wiadomości biur księgowych rzetelną informację czy i kiedy doszło do zapłaty należności.

Źródło; Gazeta Prawna

Warszawa