Od Nowego Roku obowiązują zawieszone wcześniej na dwa lata przepisy o minimalnym podatku dochodowym, zawarte w art. 24ca ustawy o CIT.

Przypomnijmy, że początkowo regulacje te miały wejść w życie już 1 stycznia 2022 r. Tak zakładała nowelizacja zwana Polskim Ładem (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.).

Minimalny CIT wzbudził jednak tak duże kontrowersje, że jego obowiązywanie zostało zawieszone na lata 2022–2023 (nowelizacja z 7 października 2022 r. Dz.U. poz. 2180).

Od 2024 r. minimalny podatek dochodowy już obowiązuje, przy czym jest on płatny w momencie rozliczenia rocznego, a więc zasadniczo do końca marca następnego roku.

 

Dotyczy on podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (czyli polskich rezydentów podatkowych), i podatkowych grup kapitałowych, jeżeli w roku podatkowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • ponieśli oni stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe albo
  • ich podatkowa rentowność, czyli udział dochodów w przychodach (nie są brane pod uwagę zyski kapitałowe) w żadnym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy nie wyniosła co najmniej 2 proc. (art. 24ca ust. 14 pkt 9).

Stawka minimalnego CIT wynosi 10 proc. podstawy opodatkowania obliczonej zgodnie z art. 24ca ust. 3 ustawy o CIT.

Rozliczany z CIT

Kwotę minimalnego podatku dochodowego podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy CIT obliczony na zasadach ogólnych.

Z kolei kwotę zapłaconego za dany rok minimalnego podatku dochodowego odlicza się od CIT obliczonego na zasadach ogólnych. Odliczenia tego dokonuje się w zeznaniu podatkowym za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe, następujące bezpośrednio po roku, za który podatnik wpłacił minimalny podatek dochodowy.

Ustawowe wyłączenia

Minimalnego podatku nie stosuje się, zgodnie z art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT, m.in. do podatników:

1) którzy w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, osiągnęli podatkową rentowność w wysokości co najmniej 2 proc.;

2) jeżeli w roku podatkowym mieli przychody niższe o co najmniej 30 proc. w stosunku do przychodów uzyskanych w roku bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;

3) w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;

4) będących małymi podatnikami;

5) którzy w ciągu roku podatkowego uzyskali większość przychodów z działalności operacyjnej w związku z:

  • eksploatacją statków morskich lub powietrznych w transporcie międzynarodowym;
  • wydobywaniem kopalin wymienionych w załączniku do ustawy – Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 633 ze zm.), których ceny zależą choćby pośrednio od notowań na rynkach światowych;
  • wykonywaniem działalności leczniczej, o której mowa w art. 3 ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 991 ze zm.);

6) będących spółkami prowadzącymi gospodarkę komunalną;

7) będących przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną na podstawie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1309);

8) będących przedsiębiorstwami finansowymi;

9) postawionych w stan upadłości lub likwidacji, lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym;

10) będących instytucją finansową, której podstawowym przedmiotem działalności jest świadczenie usług polegających na odpłatnym nabywaniu od wierzyciela wierzytelności powstałych w wyniku zawarcia umowy sprzedaży towarów lub świadczenia usług pomiędzy tym wierzycielem a dłużnikiem.

 

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna